וויקס או וורדפרס? איפה כדאי לבנות אתר

תוכן עניינים

כל עסק שהתחיל לחשוב על אתר נתקל בוודאי בשאלה הזו. האם עדיף לבנות את האתר שלי בוויקס או בוורדפרס? מה יותר טוב? 
אין תשובה חד משמעית. ובטוח אין פלטפורמה שיותר טובה בכלל, הבחירה בין וויקס וורדפרס צריכה להתבסס על כמה מאפיינים. במאמר הזה אציג את ההבדלים בין וויקס לוורדפרס, ומתי כדאי לבנות בוויקס ומתי כדאי לבנות בוורדפרס.

וויקס או וורדפרס - ההבדלים העיקריים

מחיר הקמת אתר בוויקס לעומת וורדפרס

כסף כסף כסף, הוא חשוב בכל מקום, במיוחד באתר שלנו. לפני שאפרט חשוב להבין דבר מאוד פשוט: עלות אתר היא לא רק עלות הקמת האתר. עלות האתר מתחלקת ל-2: הקמה ואחסון. 
בדרך כלל, להקים אתר בוורדפרס יהיה יותר יקר מוויקס, אנחנו מדברים על פער שיכול להגיע גם ל-6000 ש"ח ומעלה. וורדפרס יותר יקרה כי היא לרוב מצריכה פיתוח ואילו WIX מצריכה יותר יכולות עיצוב ואפיון. בוורדפרס האתר מורכב מפיתוח ועיצוב בנפרד. ב-WIX העיצוב הוא האתר.
לגבי האחסון, זה מאוד משתנה. אפשר למצוא מחירים זהים לאחסון בWIX או בוורדפרס, לעתים אפילו וורדפרס יהיה זול יותר, אבל אני ממליצה שלא לחסוך באחסון, אפרט בסעיף הבא.

תחזוקת אתר בוויקס לעומת וורדפרס

וורדפרס היא מערכת שכל הזמן מתעדכנת, על המערכת הבסיסית יש גם התקנה של תוספים שונים. כל הדברים האלו הינם דינאמיים ומתעדכנים לאורך הזמן, צריך לעדכן אותם כדי שהם יעבדו. זה דבר מאוד מאוד חשוב, כבר ראיתי אתרים עם בעיות טכניות שנבעו מחוסר עדכון. לעתים עדכון תוספים יכול לגרום לבאגים באתר (בגלל שני תוספים שמתנגשים זה בזה) ולכן אני ממליצה, עזבו אתכם מכאב ראש, קחו שירות אחסון שיפתור אתכם מלעדכן תוספים לבד.
כל הדבר הזה אגב, לא חל על WIX, יש ב-WIX המון עדכונים, הם מתעדכנים לבד.

אבטחת אתר

WIX היא פלטפורמה שנקראת קוד סגור, מה שאומר שבהכרח היא מאובטחת יותר. וורדפרס לצערי קצת ידועה לשמצה בזכות בעיות האבטחה שלה והפרצות הרבות. עד עכשיו לא שמעתי על פריצה שהיתה בWIX. יש דרכים להתגונן מפריצות אבטחה ולכן חשוב לדעת שיש סיכון של פריצה. באתר וורדפרס נקפיד על גיבויים בעת שינויים באתר ונקפיד על אחסון מאובטח.

ניהול המערכת בוויקס ובוורדפרס

WIX ידועה כמערכת מאוד פשוטה לתפעול ואפשר לשלוט בה לבד ובקלות. אין באמת תלות באדם חיצוני. מאז שלוורדפרס יש את תוסף אלמנטור לעיצוב, היא הפכה להיות פלטפורמה מאוד נוחה לניהול ולתפעול. עדיין באתרים מורכבים יש שינויים שמצריכים שליטה בקוד וגורמים לנו להיות תלויים במתכנת (אבל זה יהיה בכל אתר). עוד דבר שחשוב לדעת במערכת הניהול, בWIX מערכת הניהול היא באנגלית בלבד, בוורדפרס אפשר גם בעברית.
לגבי תמיכה והדרכות: על שתי המערכות ניתן לקרוא וללמוד אונליין. בWIX יש שירותי תמיכה שלא חוויתי כמותם, יש צוות שזמין 24/7 למענה והדרכות ללא עלות. זה באמת מדהים ויוצר חוויית שירות מופלאה.

קידום אורגני

שמעתי לא מעט על קידום אורגני בוויקס או בוורדפרס ובחנתי את העניין לא מעט. קודם כל, קידום אורגני זו תורה בפני עצמה, וכשיודעים את העבודה מגיעים לתוצאות בכל פלטפורמה. על מה המהומה? למעשה בוורדפרס יש תוסף בשם yoast SEO שלטענת מקדמים רבים מקל עליהם את העבודה. גם אני משתמשת בתוסף ואני מודה שהוא נחמד מאוד, הוא נותן התראות ומסביר לי אם פקששתי. אבל היי, אם תעשו עבודה טובה התוסף לא באמת רלוונטי. וברצינות, ראיתי גם אתרי WIX שמגיעים למקומות הראשונים. 
נכון ליוני 2023, וויקס השיקה פיצ'ר מתקדם מאוד לקידום האתר, שכולל גם חיבור אוטומטי לגוגל סרץ קונסול שמשדר כל מאמר שעולה לאתר בלי צורך לסרוק אותו לגוגל. הפיצ'ר הזה גם עוזר לנו בפעולות הקידום ונותן ציון על קידום מאמרים וכמה נכון כתבנו אותו ל-SEO. בקיצור, כבר אין יתרון משמעותי לבנייה בוורדפרס בהיבט הזה.

מתי כדאי לבנות אתר בוויקס?

כדאי לבנות אתר בוויקס במקרים הבאים:

  • מי שצריכים דף נחיתה או אתר סטטי לקידום ממומן.
  • עסקים קטנים שרוצים לבחון את היכולות של האתר.
  • מי שרוצים לבנות אתר לבד - זה לא מומלץ, אבל עדיף לבנות בוויקס.
  • חנויות אינטרנטיות פשוטות.
  • אתרים שמצריכים מערכת זימון תורים (יש לוויקס פיצ'ר נהדר לזה).

מתי כדאי לבנות אתר בוורדפרס?

כדאי לבנות אתר בוורדפרס במקרים הבאים:

  • אתרים בשתי שפות.
  • עסקים שרוצים עיצוב מיוחד.
  • כשיש צרכים פונקציונליים מורכבים.
  • עסקים שרוצים הקמת אתר מכירות.
  • כשיש תקציב להקמה ולתפעול השוטף.

בשורה התחתונה, וויקס או וורדפרס?

אם יש צורך באתר תדמית פשוט ואין דרישות פונקציונליות מיוחדות - לכו על WIX.
אם מדובר באתר מורכב שמצריך פיתוח או חיבורים מיוחדים - אני ממליצה על וורדפרס.
או במשפט - וויקס היא הפלטפורמה הפשוטה והזולה יותר אך המוגבלת יותר, וורדפרס היא 'כל יכולה' ויקרה, ומצריכה עבודת תחזוקה שוטפת.
לכל אחד מהם חסרונות ויתרונות שחשוב לקחת בחשבון, אבל זה באמת השיקול לבחירה. 
הדבר הכי חשוב הוא לעשות אפיון אתר לפני שבוחרים, או אחרי הבחירה לאפיין את האתר בצורה שמבינה את הפלטפורמה עליו ייבנה.

מה חשבת על המאמר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצה לקבל עדכון על המאמר הבא?

אני רק צריכה ממך את כתובת המייל כדי לעדכן בפעם הבאה שאפרסם מאמר :)